Συντάξεις για Ασφαλισμένους στο Δημόσιο

Απαραίτητα δικαιολογητικά για έκδοση Βιβλιαρίου ΟΠΑΔ

Απαραίτητα δικαιολογητικά για συνταξιοδότηση

1. Αίτηση για την απονομή κύριας σύνταξης (4 αιτήσεις από το Τμήμα Διοι/κού Προσωπικού).
  2. Δελτίο τύπου ΔΑΥΚ (από το Τμ. Διοι/κού Προσωπικού).
  3. Υπεύθυνη δήλωση του υπαλλήλου (από το Τμ. Διοι/κού Προσωπικού).
  4. Πρόσφατο Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.
  5. Πιστοποιητικό τύπου Α΄ (μόνο για τους άντρες).
  6. Φωτοαντίγραφο του δελτίου αστυνομικής ταυτότητας (και των δύο όψεων).
  7. Φωτοαντίγραφο Εκκαθαριστικού σημειώματος φόρου εισοδήματος ή άλλου αποδεικτικού μέσου, από το οποίο να προκύπτει ο Α.Φ.Μ.
  8. Φωτοαντίγραφο της πρώτης σελίδας του βιβλιαρίου του λογαριασμού που επιθυμείτε να πιστώνεται η σύνταξή σας. Σε περίπτωση που δεν αναγράφεται ο IBAN (International Bank Account Number) μπορείτε να τον μάθετε από το υποκατάστημα της Τράπεζά όπου ανοίξατε το λογαριασμό σας.
  9. ΑΜΚΑ.
  10. Σε περίπτωση παραίτησης υποβάλλονται 2 αιτήσεις παραίτησης (1η και 2η ) στο Τμήμα Διοικητικού Προσωπικού. Η 2η πρέπει υποχρεωτικά να υποβληθεί 15 ημέρες μετά την πρώτη και μέσα σε διάστημα ενός μήνα από την 1η παραίτηση. (πχ. 1η παραίτηση στη 1η του μήνα, 2η παραίτηση στις 16 του ίδιου μήνα).
  11. Στην περίπτωση που στην οικογένεια υπάρχει τέκνο το οποίο έχει συμπληρώσει το 24ο έτος της ηλικίας του, και είναι ακόμα φοιτητής σε 1ο Πτυχίο χρειάζεται, Βεβαίωση από τη Σχολή φοίτησης όπου να αναγράφεται:
    - η ημερομηνία έναρξης ακαδημαϊκού έτους εισαγωγής στη Σχολή, ειδικά για τα ΤΕΙ πρέπει να σημειωθεί η έναρξη του εξαμήνου (χειμερινό-εαρινό)
    - η προβλεπόμενη διάρκεια φοίτησης σε έτη και μήνες
    - και το έτος στο οποίο είναι ο φοιτητής.
    Σε περίπτωση όμως που πριν συμπληρώσει το 24ο έτος έχει εισαχθεί σε 2η Σχολή (για πτυχίο ή μεταπτυχιακό) τότε χρειάζεται η προηγούμενη βεβαίωση από τη 2η μόνο σχολή.
  12. Σε περίπτωση Διαζυγίου:
    - Το διαζευκτήριο & Δικαστική απόφαση επιμέλειας παιδιών αν υπάρχουν ανήλικα τέκνα.
  13. Σε περίπτωση αναγνώρισης προϋπηρεσίας για τους Διορισμένους πριν το 1983 που έχει πληρωθεί από τους ίδιους:
    - αποδείξεις από τα αντίστοιχα ταμεία.
  14. Σε περίπτωση Διαδοχικής Ασφάλισης για Διορισμένους από 1-1-1984:
    - Βεβαιώσεις από τους αντίστοιχους ασφαλιστικούς φορείς.
(Συγκεντρωτική λίστα με τα απαραίτητα Δικαιολογητικά σε μορφή PDF)

Η κατάθεση των δικαιολογητικών γίνεται μόνο στο Πρωτόκολλο.
Τα έντυπα που παρέχονται από το Τμήμα Διοικητικού Προσωπικού είναι τα εξής:

pdf

Αίτηση Οριστικής Παραίτησης Μόνιμου  Υπαλλήλου (1η)

pdf

Αίτηση Οριστικής Παραίτησης Μόνιμου  Υπαλλήλου (2η)

pdf

Αίτηση για απονομή  κύριας  Σύνταξης (Για  το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους)

pdf

Αίτηση για απονομή  κύριας Σύνταξης (Για το Ταμείο Επικουρικής Ασφάλισης Δημοσίων Υπαλλήλων)

pdf

Αίτηση για απονομή  κύριας Σύνταξης (Για το Μετοχικό Ταμείο Πολιτικών Υπαλλήλων)

pdf